“…піст — це час, коли ми трішки більше повинні працювати, трішки більше себе повинні утримувати від усього злого і недоброго. Це є час такої особливої духовної дієти. Але все це — цей труд і подвиг вінчається великим святом — Світлого і Преславного Христового Воскресіння, святом Життя. Митрополит Онуфрій”

За традицією у перші чотири дні Великого посту в усіх храмах і монастирях Української Православної Церкви читається Покаянний канон преподобного Андрія Критського. Він звучить як вихідний тон, що визначає всю великопісну мелодію.

 

 

Преподобний Андрій Критський, зібравши у Великому каноні воєдино події старозавітної й новозавітної історії від падіння праотця Адама до Вознесіння Христового, подає їх у дусі глибокого сердечного каяття, з надзвичайною майстерністю співставляючи кожну з них зі станом грішної душі.

Цей канон можна назвати покаянним плачем, що розкриває нам усю безодню гріха й перевертає душу каяттям і надією. Свята Церква пропонує нам саме ці піснеспіви в перші дні посту, адже Великий піст - це час покаяння й очищення.