kom 7927
Слово «артос» - (грец. άρτος) - освячений на Пасхальній
дріджовий хліб - хліб, спільний для всіх членів Церкви, інакше - просфора всецілаАртос на протязі всієї Світлої седмиці займає в храмі саме видне місце, і, на закінчення великодніх урочистостей, роздається віруючим.

Вживання артоса бере початок біля перших витоків християнства. У сороковий день після Воскресіння Господь Ісус Христос вознісся на небо. Учні та послідовники Христові знаходили розраду в молитовних спогадах про Господа, вони пригадували кожне Його слово, кожен крок і кожну дію. Коли сходилися на спільну молитву, вони, згадуючи Таємну Вечерю, причащалися Тіла і Крові Христових. Готуючи звичайну трапезу, вони перше місце за столом залишали невидимо присутньому Господу і клали на це місце хліб.

Наслідуючи апостолам, перші пастирі Церкви встановили в свято Воскресіння Христового вважати в храмі хліб як в видиме вираження того, що потерпілий за нас Спаситель став для нас істинним хлібом життя.
На артосі зображується Воскресіння Христове або хрест, на якому видно тільки терновий вінець, але немає розіп'ятого Христа – як знамення перемоги Христової над смертю.
З артосом пов'язане і древнє церковне передання про те, що апостоли залишали за столом частину хліба – частку для Пречистої Матері Господа як знак нагадування постійного спілкування з Нею і після трапези благоговійно ділили цю частину між собою. У монастирях цей звичай носить назву Чин Панагії, тобто нагадування про Всесвятійшу Матір Господа. У парафіяльних церквах цей хліб Богоматері згадується раз на рік, коли роздроблюється артос.
Спочатку артос покладається на солеї, проти Царських Воріт, на спеціальному столі або аналої. В перший день Святої Пасхи на Літургії артос освячується особливою молитвою, окропленням святою водою і кадінням. Після освячення аналой з артосом ставлять перед іконостасом і він лежить там протягом всієї Святої седмиці. У суботу Світлої седмиці після заамвонної молитви читається молитва на розділення артоса і в кінці Літургії при цілування Хреста частинки артосу роздаються прихожанам як святиня.
Частинки артосу, отримані в храмі, благоговійно зберігаються віруючими як засіб духовного зцілення від хвороб і немочів. Артос вживається в особливих випадках, до прикладу, під час хвороби, і завжди зі словами «Христос Воскресе!»