Cвято Благовіщення пресвятої Богородиці здійснюється за дев’ять місяців до Різдва Христового. У цей день Церква згадує появу Пресвятій Діві Марії архангела Гавриїла, який розказав їй тайну появи на світ Сина Божого.

Благовіщення – повідомлення Марії благої доброї волі Божої і добровільне прийняття Нею цієї волі – справедливо називається в церковних творах «початком нашого спасіння», бо з цього моменту почала діяти в світі велична і незбагненна тайна перевтілення Самого Бога у Христі.

Це свято християнського смирення, духовної чистоти, відданості, сили віри, любові до Бога. Марія дала обітницю завжди залишатися Дівою, бо відчувала, що не має в світі того, хто стане їй парою. Вона з дитинства берегла чистоту, і духовну і тілесну, щоб прийняти у себе Бога. Ангел назвав Її «Благодатною», такою, що отримала особливу любов і благовоління Боже, допомогу Божу, яка необхідна для святих і величних справ. Слова ангела смутили Марію, але він усе пояснив Їй і заспокоїв. Запитання Марії «Як це має статися, коли я мужа не знаю?» – стає зрозумілим, бо Марія склала Богу обітницю дівоцтва. Ангел пояснив, що обітниця не буде порушена, бо Син Божий народиться надприроднім способом, без мужа. Святий Дух зійде на Неї неначе хмаринка, що сходила колись на скінію. Із пророчих книжок Пресвята Діва знала, що Її і Божого Сина чекає не тільки слава, а також тяжке горе, але всім покірна волі Божій промовила: «Я раба Господня, нехай буде мені по слову Твоєму».

Господь посилає одкровення подвижникам і в наш час. Одно таке одкровення знаходимо в життєписах Серафима Вирицького (Муравйова 1865-1949). «Під час посту по закінченню Літургії, на якій було багато причасників, священик вийшов на солію, і всі подумали, що він звично промовить проповідь. Але він вивів із гурту малесеньку чотирирічну Оленку і поставив її поряд із собою на амвоні. Всі зосередилися. Священик повідомив, що проповідь промовить Оленка. Всі були дуже здивовані. Але дівчинка промовила таку проповідь, яку ніколи не забули. Виявляється, під час служби, дівчинка побачила Ангелів-Хранителів тих прихожан, які причащалися Святих Тайн. В одних ангели стояли поряд, а в інших – стояли подалі і плакали. Дівчинка назвала імена цих людей. Після цього священик промовив: «Ті, у кого Ангел плакав, причастилися в осуд. У вас залишилися несповідані гріхи. Хто бажає, нехай іде до сповіді, покається при всіх, тоді Господь пробачить йому.»

Багато із тих кого назвала Оленка, вражені Божим викриттям не побоялися публічного осуду, покаялися в прихованих на сповіді гріхах.

Любов Христа до людей Велика! Навіть тих, хто з нечистою душею приймає Його Пречисті Тіло і Кров, Він не хоче карати, а чекає усвідомлення і покаяння.

Духовно-просвітницький центр «Держава»