Піст з 28 листопада по 6 січня включно служить для нас освяченням останньої частини року, таємничим оновленням духовного єднання з Богом і приготуванням до святкування Різдва Христового, яке ми святкуємо 7 січня. Почуття благоговіння перед таємницею Різдва Спасителя у Вифлеємі спонукає християнина задуматися про те, як гідно себе підготувати до цього великого свята.

Правила утримання, встановлені Церквою в Різдвяний піст, настільки ж суворі, як і Петрів піст. Крім того, у понеділок, середу і п´ятницю Різдвяного посту по церковному уставу забороняються риба, вино і дозволяється приймати їжу без масла (сухоїдіння) тільки після вечірньої. В інші ж дні – вівторок, четвер, субота та неділя – дозволено приймати їжу з рослинною олією. Риба під час Різдвяного посту дозволяється в суботні та недільні дні й великі свята, наприклад, в свято Введення в храм Пресвятої Богородиці, в храмові свята і в дні великих святих, якщо ці дні припадають на вівторок або четвер. Якщо ж свята припадають на середу чи п´ятницю, то дотримуємось посту. Від 30 грудня до 6 січня  піст посилюється, і в ці дні, навіть в суботу та неділю, риба не благословляється. Тим часом, саме на ці дні доводиться святкування цивільного Нового року, і нам, православним християнам, треба бути особливо уважними, щоб веселістю, винопиттям і споживанням їжі не порушити суворість посту.

Постуючи тілесно, в той же час необхідно нам поститися і духовно. "Ті, що постяться, братіє, тілесно, постимо і духовне, дозволимо усяк союз неправди", – заповідає Свята Церква. Піст тілесний без поста духовного нічого не приносить для спасіння душі, навіть навпаки, може бути і духовно шкідливим, якщо людина, утримуючись від їжі, проникається свідомістю власної переваги від свідомістю того, що вона постить. Справжній піст пов´язаний з молитвою, покаянням, з утриманням від пристрастей і пороків, викоріненням злих справ, прощенням образ, з утриманням від подружнього життя, з виключенням розважальних і видовищних заходів, перегляду телевізора. Піст не мета, а засіб - засіб скорити свою плоть і очиститися від гріхів. Без молитви і покаяння піст стає всього лише дієтою.

Різдвяний піст встановлений для того, щоб ми до дня Різдва Христового очистили себе покаянням, молитвою і постом, щоб з чистим серцем, душею і тілом могли благоговійно зустріти появу у світ Сина Божого і щоб, окрім звичайних дарів і жертв, принести Йому наше чисте серце і бажання слідувати Його вченню.

За словами Симеона Фессалонікійського, "пост Різдвяної Чотиридесятниці зображує піст Мойсея, який постив Він сорок днів і сорок ночей, отримав на кам´яних скрижалях накреслення слів Божих. А ми, постившися сорок днів, споглядаємо і прийнятне живе слово від Діви, написане не на каменях, але втілене і народжене, і долучаємося до Його Божественної плоті".