petrpavel

12 липня Православна Церква святкує день пам’яті святих первоверховних апостолів Петра та Павла.
У цей день, згадуючи та аналізуючи велику місію святих апостолів, які внесли неоціненний внесок у становлення та розвиток церковного життя, християни не лише урочисто духовно відзначають свято, але й завершують апостольський піст(Петрівку), який передує цьому дню.
Святі апостоли принесли у світ нову мотивацію людського буття. Вони зосереджували увагу віруючих не на етичних заборонах, філософських абстрактних ідеях, не на аскетичних досягненнях і «рекордах» посту, а на проповіді Живого Бога – Воскреслого Христа Спасителя, Який своєю силою, владою та любов’ю преображає Всесвіт.

Соціальна думка апостолів не пристосовувалась до мінливої ситуації часу, політики, мови, культури, а, навпаки, динамічно трансформувала реальність і перетворювала життя суспільства
Апостоли протиставляли язичницькому поклонінню ідолам вшанування Живого Бога. Тому й сьогодні, коли деякі православні християни більше уваги приділяють посту, обрядам, свічкам, земним поклонам, читанню келейного молитовного правила, ніж оновленому, дієвому, справжньому, радісному, цілісному, гармонійному життю у Христі, як ніколи, потрібно звертатися до читання апостольських послань.
Буттєве навернення до Бога, молитва, життя з Христом для апостолів поєднувалися з розумінням того, що Бог – Творець Всесвіту володіє животворчою силою творити добро, освячувати всі сфери людського буття та руйнувати сили зла, омани, гризоти, несправедливості та прокляття.
Святі апостоли сьогодні, як і завжди, чекають від віруючого християнського серця глибокої жертовної відданості у проповіді святого Євангелія. Проповідуючи Слово Боже, вони долають неуцтво, яке є притаманним для багатьох релігійних громад стародавнього світу і навіть деяких сучасних парафій. Самостійна думка, яка укорінена у Святому Письмі, допомагала апостолам боротися за Правду Божу, яка не гине, а стоїть над часом, перемагаючи політичні амбіції імперій, культурні утопічні абстракції грецького світу та філософські омани античності. Недаремно у цей день, звертаючись до святих апостолів – «найкращих служителів благодаті, богопроповідників, первосвятителів», Православна Церква співає за богослужінням: «Радуйтеся, руїнники нерозумного й служителі розумного», «Прославимо всі найкращих апостолів, Петра та Павла, свічників усього світу, проповідників Церкви й руїнників омани».
Святкувати свято святих апостолів означає для кожного християнина поклик до великої апостольської місії проголошення Слова Божого у власному житті. Це не означає, що ми маємо залишити богослужіння у храмі, відкинути усі свої справи, професійну діяльність та йти проповідувати Євангеліє по квартирах чи у громадському транспорті. Проголошувати Слово Боже у власному житті – це не лише усно проповідувати, а, перш за все, жити віруючій людині за Словом Божим, вивчати Біблію, довіряти Слову Божому, вшанувати його авторитет і координувати усі дії християнина згідно настанов Святого Письма.
Святкувати дні святих Православної Церкви – це сповнюватися свідомістю святих, долучатися до їхнього внутрішнього світу, думок, прагнень, зацікавлень та інтересів. Одягнувшись у Христа через Святе Причастя у храмі, сприйнявши мислення святих апостолів, надихнувшись думками святих подвижників Церкви, християни мусять будувати світ навколо себе за Словом Божим.
Отже, приходьмо та святкуймо радісно та урочисто свято святих апостолів Петра та Павла! Християни своїм життям доводять, що вони – діти Божі, бо «царство Боже не у слові, а в силі» , — наголошує святий апостол Павло. Християни мусять оновлюватися Духом Святим, зміцнювати свою власну віру.
Православні мають ставити собі запитання: «Ми живемо за соборною апостольською вірою святих апостолів чи за навколоцерковними думками «старців, стариць» і політичних маніпуляторів?»
Важливо в часи церковного та політичного сум’яття пам’ятати слова святого апостола Павла: «Ви викуплені дорогою ціною, тож не ставайте рабами людей!» .
Свободу, силу та мотивацію, яку дає нам Слово Боже, розуміли не тільки святі, а й усі видатні мислителі людства. Наш український «апостол» животворящого слова, славетної культури, мистецтва, поезії та історії – Тарас Григорович Шевченко, розмірковуючи над Воскресінням Христа Спасителя, над Його владою та силою преображати людське буття через Слово Боже, писав:

Воскресну нині! Раді їх,
Людей закованих моїх,
Убогих, нищих... Возвеличу
Малих отих рабів німих!
Я на сторожі коло їх
Поставлю Слово...

Іншими словами, Слово Боже – Святе Письмо, яке проповідували апостоли усьому світу, здатне оновити наше сучасне життя «рабів німих» – тих, хто кожен день за копійки, ризикуючи своїм власним життям, спускається до підземелля – у шахту; тих, хто без спротиву сприймає усі політичні наруги та маніпуляції над людською гідністю. «Людей закованих моїх» – усіх, хто жебракує на мізерну пенсію та жалюгідну заробітну плату. Усім нам, знедоленим і скривдженим, справжню свободу, визволення, оновлення думок, соціальну мотивацію та повноцінне життя може дати тільки Господь, преображаючи наше життя через Слово Боже та церковні Таїнства.
У День пам’яті святих апостолів Петра та Павла Православна Церква заохочує своїх вірних до ретельного вивчення Святого Письма, розбудови церковного життя у проголошенні Слова Божого, збереження апостольської віри, святоотецької побожності та жертовності у відданості Євангелію, які можуть і мають стати запорукою плідного розвитку церковно-парафіяльного життя в умовах катастрофічних викликів ХХІ століття.