Святкування дня пам'яті Великого Пророка Іоанна Предтечі в українському народі має величезне значення. Це шанований серед наших людей святий, який «більше за всіх народжених жінками», за словами самого Спасителя Христа.
Цей аскетичний людина має величезне значення у справі спасіння людства. Про те, як українці шанують святого Пророка, багато говорити не потрібно. Варто лише подивитися статистику мін'юсту, у якій ведеться реєстр імен, потребують дітям при народженні - ім'я Іоанн постійно потрапляє у «Топи».
Язичницька ментальність
На жаль, велике число людей, які вважають себе православними християнами, за своїм уявленням віри більше відносяться до язичницького мислення. Що мається на увазі?
Взяти, приміром, банальний випадок: піду перед іспитом поставлю в Церкву свічку. Я прийшов в храм, Господи, поставив перед іконою свічку, а Ти, будь ласка, допоможи витягнути квиток легше. Причому така логіка спостерігається не лише у студентів, але і у «запеклих» парафіян - класичних бабусь, яких можна зустріти на будь-якій філії в місті або селі.
Як ні сумно, але наші люди не доросли до адекватного сприйняття Нового Заповіту, в якому на чолі кута коштує Любов до Бога і ближнього.
Купала – відгомони язичницького минулого
Справжнім підтвердженням язичницької ментальності, такий собі квінтесенцією язичництва в околоправославном світі, є «свято Купала», який пов'язують з ім'ям великого пророка. Особливість святкування полягає в отриманні від ритуальних вогню і води особливого «очищення».
Коріння такого святкування сягають у глибоку давнину. Назву пов'язують з язичницьким божеством «Купала». Хоча знайти адекватне підтвердження такої гіпотези складно, адже перша згадка про «Купали» знаходимо у Густинському літописі 17 століття і раніше це «слов'янське божество» ніде не зустрічається. Існують також ідеї, що язичницьке божество має закордонне походження з римського пантеону. Як би там не було, але малоцерковные люди асоціюють язичницьке святкування «Купала» саме з церковним календарем, хоча насправді це лише паразитування язичництва на християнському шанування Іоанна Предтечі.
Шанування святого
Щирим шануванням того чи іншого святого є пряме наслідування подвигу. Що тут мається на увазі? Наприклад, якщо сьогодні день пам'яті Великомученика і Цілителя Пантелеймона, то справжнім вшануванням подвигу святого буде відвідування хворих, волонтерська допомога і робота у лікарні. Якщо ж ми намагаємося благочестиво відсвяткувати пам'ять Серафима Саровського, то в цей день обов'язково треба проявляти до всіх любов і приязнь, як це робив преподобний. Що стосується святкування дня пам'яті пророка Предтечі, то тут доречно провести день в молитовному і постническом подвиг. Іншими словами, проявити аскетизм, як це робив святий Іоанн Предтеча.
Де мораль?
Ми не будемо заглиблюватися в суть язичницьких обрядів, які супроводжують ці святкування. Достеменно відомо лише те, що в цих діях немає нічого християнського і морального. Той, хто бере в них участь, не має права називати себе християнином за фактом участі в язичницькому святкуванні. Не будемо міркувати про моральну сторону таких ігрищ. Яка може бути мораль у стрибках через вогонь та ігрищах, які в давнину закінчувалися мало не оргіями?..