postЩороку, через тиждень після Трійці, починається Петрівський піст, який закінчиться на свято апостолів Петра і Павла 12 липня. Цей літній піст, що зараз ми називаємо Петровим (в народі - Петрівкою), або апостольським, раніше називали постом П’ятдесятниці. Церква призиває нас до цього посту за прикладом святих апостолів, які, прийнявши Святого Духа в день П’ятдесятниці, у пості й молитві готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія.

Петрів піст взяв свою назву в честь апостолів: Петра і Павла, які були одними із найвірніших учнів Христа. Це були зовсім різні люди: Петро був з бідної сім’ї рибалок, а Павло, навпаки, син багатих і знатних батьків, тому Петро став учнем Христа раніше. Павло спочатку був найлютішим ворогом православ’я, закликав до переслідування християн. Але в його житті настав переломний момент, коли він побачив диво створене Ісусом Христом, і з тієї миті став апостолом Господа й проповідував серед народу віру Христову. Петро ж апостольське служіння отримав не одразу, хоч і з самого початок палко і з гарячою любов’ю служив Господу. Він був єдиний учень, який три рази відрікався від Господа, піддавшись спокусі, розкаявся й Господь прийняв його слізне покаяння. І тільки після щирого каяття Петро став апостолом Христа.
Під час своїх апостольських подорожей і Павло, і Петро були гнані і піддавалися тюремним ув’язненням і мукам. Не боячись цього, вони йшли і несли віру Господа по багатьох містах. Зціляли хворих, виганяли злих духів з вірою в Господа, викривали ошуканців, які виставляли себе за Христа. Апостоли Павло і Петро своїми вчинками примножували кількість християн. Люди бачили, які чудеса творять Апостоли, йшли за ними і увірували в Господа. Своє життя присвятили тільки молитві та проповіді Євангелія. Молилися за спасіння всіх християн і молитвами вчили своїх учнів служити в ім’я порятунку. Вшановувати Петра і Павла стали відразу після їх страти. Апостоли прийняли мученицьку смерть: апостол Петро був розіп’ятий вниз головою, апостола Павла обезголовили мечем. Місце, де вони були поховані, вважалося священним. Святий Костянтин Великий спорудив храм на честь пам’яті святих апостолів.
Дотримуватися посту потрібно не тільки в їжі, але і в емоційному та духовному стані. В першу чергу - піст це робота над душею, а не над тілом.
За уставом Петрівка не є суворою, і під час неї дозволяється вживати олію та рибу. Також нагадаємо, що вагітні жінки та малі діти від постування звільняються. До того ж ті, хто хворіє або важко працює, і тому не в змозі дотримуватись усіх харчових вимог Петрівки, також можуть дозволити собі вжиток скоромних продуктів – просто в цьому випадку, якщо є така можливість, варто попросити на це благословення у священика.
Розпочинаючи Петрів піст, не намагаймося сховатись за його зовнішніми атрибутами у вигляді пісних страв. Спробуймо пройти цей проміжок часу, максимально уважно до голосу Божого в нашому серці. І кожного разу, стоячи в храмі та вслухаючись у слова «Святая Святим», пам’ятаймо, що вони адресовані також і до нас. І хоча ми, на жаль, не «дотягуємо» до цього високого звання, усі ми покликані по благодаті Духа Святого саме до святості, синонімами якої, напевне, є вірність Богові і любов до Нього не зважаючи ні на що.

Дотримуйтесь посту та і живіть у мирі й злагоді.